pl.misc.kolej: bunkry Zachemu

Grupy dyskusyjne są ogromnym źródłem wiedzy. Wiele wątków jest ciągle ciekawych i aktualnych. Niektóre dyskusje toczą się nadal na grupach dyskusyjnych, a inne mają swój dalszy ciąg na łamach gazet ogólnopolskich czy regionalnych. Takim wątkiem jest bez wątpienia wątek dotyczący zakładów Zachem. Dla entuzjastów kolei ale również miłośników tajemnic jak i historii, a przede wszystkim dla mieszkańców Bydgoszczy i okolic to zakład pracy o długiej historii ale również potencjalne zagrożenie. Wiele informacji nt. zakładu znaleźć można również na łamach Gazety Pomorskiej. Pozwoliłem sobie przytoczyć wątek  z grupy dyskusyjnej pl.misc.kolej, mimo tego, że jest wątkiem archiwalnym:
 
From: "Marcin Czapnik" <mczapnik7NOSPAM@o2.pl>
Newsgroups: pl.misc.kolej
Subject: [pyt]Zachem Bydgoszcz
Date: Sat, 22 Jul 2006 19:52:42 +0200
 
Czy ktoś ma zdjęcia z Zakładów Chemicznych Zachem w Bydgoszczy? W Googlach widać, że mają tam rozbudowany i bardzo ciekawy układ torowy. (jak choćby to"drzewko" w lesie ;-) : http://tinyurl.com/eayry). Zapewne posiadają też własny tabor? Milczą Google, milczą WRP i TWB, czyżby była to swoista strefa 51 owiana tajemnicami? ;-)
 
pozdr
MC
www.twg.prv.pl
 
 
From: Grzegorz Sobala <gogo12@interia.pl>
Newsgroups: pl.misc.kolej
Subject: Re: [pyt]Zachem Bydgoszcz
Date: Sun, 23 Jul 2006 09:59:50 +0200
 
Tam jest jeszcze coś lepszego, w obrębie ich terenów zajduje się przystanek Bydgoszcz Żółwin na obwodnicy kolejowej Bydgoszczy i poza dreptaniem po torze nie da się chyba do niego dojść.
 
 
Pozdrawiam
Grzegorz Sobala
 
 
From: "Marcin Czapnik" <mczapnik7NOSPAM@o2.pl>
Newsgroups: pl.misc.kolej
Subject: Re: [pyt]Zachem Bydgoszcz
Date: Sun, 23 Jul 2006 11:04:43 +0200
Użytkownik "Grzegorz Sobala" wrote:
 
Tak, o przystanku wiem – jego zdjęć zresztą też nie ma :P Częściowo odpowiadam sobie na pytanie: kolej zakładową obsługuje spółka CTL Tankpol Bydgoszcz Sp. z o.o., która posiada lokomotywy TEM2 037, 118, 131 oraz SM42 2189. Nadal czekam na informacje a najlepiej zdjęcia, byłbym bardzo wdzięczny :-)
 
pozdr
MC
www.twg.prv.pl
 
 
From: "AdamN." <adasnojman@USUNTOpoczta.onet.pl>
Newsgroups: pl.misc.kolej
Subject: Re: [pyt]Zachem Bydgoszcz
Date: Mon, 24 Jul 2006 17:20:39 +0200
 
 
Zrobiłem dzisiaj rekonesans wokół Zachemu i niestety szanse na fotki są praktycznie zerowe. Cały teren (kilkaset ha) jest ogrodzony w większości podwójnym płotem (jeden z drutu kolczastego) także dostępu tam nie ma. Poza tym tak jak napisał kolega Grzegorz wszystko jest pilnie strzeżone przez firmę ochroniarską. Wjazd na teren od strony Emilianowa jest oczywiście również strzeżony. Zrobiłem tam jedną fotkę
http://img125.imageshack.us/my.php?image=pict81881vu1.jpg ale jak tylko się pojawiłem od razu ruszył do mnie ochroniarz (co widać na fotce). Oczywiście mogłem zawinąć na pięcie i uciec, ale jako prawy obywatel niemający niecnych zamiarów nie zrobiłem tego. No i się zaczęło. Oczywiście z krzykiem kto ja jestem, co robię itd. Spokojnie pozwoliłem się wylegitymować, ale Pan ochroniarz od razu zwinął moje dokumenty i niestety musiałem skorzystać z jego "propozycji" zajęcia miejsca w wartowni. Poinformował telefonicznie dowódcę, że cyt."złapałem k… szefie tu takiego jednego co się k… szwendał i zdjęcia robił", po czym poinformował mnie, że już jedzie patrol i zabiorą mnie na bramę główną do dowódcy. Cóż w tym momencie pomyślałem "o fajnie przynajmniej przejadę się przez teren Zachemu". Tak też się stało. Teren jest naprawdę niezły. Oczywiście dużo lasów, ale wszystko poprzecinane torami kolejowymi z których 90% jest używane i praktycznie w każdym zakątku stoją jakieś wagony (w znacznej większości CTL-u),
na jednej bocznicy widziałem SM42 w barwach CTL-u, więc pewnie 2189. Poza tym mnóstwo starych bunkrów i budowli. U dowódcy dowiedziałem się, że policja jest już zawiadomiona i mam czekać. No cóż policja przyjechała, wylegitymowała, pouczyła żebym więcej tego nie robił, dokonała kontroli aparatu, kazała usunąć zrobione zdjęcie (co też niezwłocznie wykonałem ha, ha, ha ;-) ) no i pojechała, a panowie ochroniarze mówił, że jestem wolny i mogę sobie iść (tak kilka kilometrów przez las wzdłuż płotu w poszukiwaniu samochodu). Więc pozostało mi wybłagać szefa ochrony (nie mylić z dowódcą), aby mnie odwieziono z powrotem, w końcu tam został mój samochód.. Na szczęście był to młody i porządny człowiek dzięki czemu zrobiłem drogę powrotną przez Zachem. Cała ta historia trwała 2 godziny. Muszę przyznać, że jeżeli kto¶ ma możliwo¶ci zrobienia tam zdjęć, to jest mu czego zazdrościć. No i jeżeli władze miasta uporają się w końcu z udostępnieniem przejętej części turystom, to będzie to naprawdę niezła atrakcja.
 
To tyle z mej przydługiej opowieści.
 
Pozdrawiam. AN.
 
 
Message-ID: <44C4F0EB.8020808@badworm.pl>
Date: Mon, 24 Jul 2006 18:10:19 +0200
From: badworm <nospam@post.pl>
User-Agent: Mozilla Thunderbird 1.0.2 (Windows/20050317) Hamster/2.0.0.1
X-Accept-Language: pl, en-us, en
MIME-Version: 1.0
Newsgroups: pl.misc.kolej
Subject: Re: [pyt]Zachem Bydgoszcz
 
Czy tę fotkę zrobiłeś z miejsca publicznie dostępnego i czy były tam jakieś zakazy focenia? Jeśli stałeś w miejscu publicznym a zakazu nie było to Policja i ochrona mogły Ci nadmuchać :-P
Pozdrawiam   Bad Worm badworm{"a" w kolku}post[punkt]pl
GG# 2400455 ICQ# 320399066
http://photobucket.com/albums/b252/badworm/
http://www.firefox.pl/ – I Ty miej swojego liska!
 
From: "AdamN." <adasnojman@USUNTOpoczta.onet.pl>
Newsgroups: pl.misc.kolej
Subject: Re: [pyt]Zachem Bydgoszcz
Date: Mon, 24 Jul 2006 18:30:57 +0200
 
Oczywiście, że miejsce jest dostępne i tablic z zakazem nie ma. Wiem, że nic Mi nie mogli zrobić, dlatego byłem spokojny i czekałem aż się chłopcy "wyszaleją".
 
Nie chciałem się z "betonem" kłócić i dzięki temu dwa razy przejechałem przez cały zamknięty teren. Szkoda tylko trochę zmarnowanego czasu, ale com zobaczył to moje.
Pozdr. AN
 
 
From: Marcin Czapnik <mczapnik7_WYWALTO_@o2.pl>
Newsgroups: pl.misc.kolej
Subject: Re: [pyt]Zachem Bydgoszcz
Date: Mon, 24 Jul 2006 21:45:35 +0200
 
Dzięki bardzo za relację i zdjęcie, które pokazuje, że klimaty tych terenów są rzeczywiście niezłe :-) Wychodzi na to, że póki co, najlepszy i praktycznie jedyny sposób na dostanie się na teren to zrobić takie zdjęcie jak powyższe i… dać się zawinąć przez ochronę :D Oczywiście rozumiem, że nie było to dla Ciebie niczym przyjemnym, jednak wygląda na to, że spośród wszystkich grupowiczów widziałeś najwięcej :D Ciekawe czym podyktowane s± takie środki bezpieczeństwa? Może zagrożenie atakiem terrorystycznym, który w poł±czeniu z produkowanymi/wykorzystywanymi tam chemikaliami byłby tragiczny w skutkach? Tak czy inaczej, dzięki jeszcze raz za po¶więcenie i pozostawiam temat otwarty :-)
 
pozdr
Marcin Czapnik
www.twg.prv.pl
 
Testowo z Mozilli
 
From: stachu <sp@hot.pl>
User-Agent: Thunderbird 1.5.0.4 (Windows/20060516)
MIME-Version: 1.0
Newsgroups: pl.misc.kolej
Subject: Re: [pyt]Zachem Bydgoszcz
 
Kilka lat temu (ok. 98-00) na trasie Bydgoszcz-Gdańsk nastąpiła awaria cysterny wiozącej epichlorohydrynę – jeden z produktów Zachemu. Proponuję pogooglać na temat tego wydarzenia oraz o właściwościach epi – a to jeden z kilkuset wyrobów tej fabryki i do tego wcale nie najgroźniejszy. Rzeczywiście schemat tej bocznicy zakładowej może przyprawić o zawrót głowy i mimo iż byłem tam kilkadziesiąt razy nie podjąłbym się jego odtworzenia – to praktycznie niemożliwe. Mnogość instalacji, ich rozmieszenie, odległości między nimi – wszystko nie do ogarnięcia. Do tego 'eksterytorialna' (nb. dobrze widoczna na mapach) linia kolejowa. Zresztą większość dużych zakładów chemicznych ma rozbudowane układy torowe – adekwatne do ich wielkości. Kiedyś to był podstawowy środek transportu. Dzisiaj nowo powstaj±ce fabryki nie są budowane z takim rozmachem i jeżeli przylegają do istniejących firm to starają się korzystać nieco z ich infrastruktury (ale raczej budując punkty przeładunkowe bez przedłużania odcinków torów), jeżeli zaś lokowane są 'na surowym korzeniu' nie posiadają żadnych elementów kolejowych.
Pozdrawiam
 
spp
 
 
From: Krzysztof Zietara <tarhim@studio.net.pl>
Newsgroups: pl.misc.kolej
Subject: Re: [pyt]Zachem Bydgoszcz
Date: 24 Jul 2006 20:47:59 GMT
 
Tam od razu atakiem terrorystycznym.
a) Nitrochem produkuje materiały wybuchowe,
b) Zachem syntezuje wszelakie substancje organiczne i robi z nich tworzywa sztuczne. Półfabrykaty do tego w zasadzie nie różnią się od gazów bojowych.
 
Ogólnie rzecz biorąc mimo że jako osoba lubiąca klimaty przemysłowe ze szczególnym uwzględnieniem kolejowych jestem niepocieszony że nie można tam wejść to jako mieszkaniec miasta czuję się bezpieczniej wiedząc że nie można tam wejść i byle złomiarz nie spowoduje awarii która skazi fosgenem pół Bydgoszczy. :->
 
Tarhimdugurth
PS. Z ciekawostek: Zachem ma na etacie leśników, którzy gospodarują lasem znajdującym się w jego obrębie (wycinają, nasadzają, pielęgnują itp.)
—-[Krzysztof Ziętara]—————-[Linux User #79773]—————
                 Guns don't kill people. Bullets kill people.
 
 
From: "M@tej" <kolmatej_TOWYTNIJ_@poczta.onet.pl>
Newsgroups: pl.misc.kolej
Subject: Re: [pyt]Zachem Bydgoszcz
Date: Tue, 25 Jul 2006 16:28:52 +0200
 
http://miniurl.pl/14459
 
A tu widac z gory – mozna sobie jeszcze suwaczkiem popowiekszac. Tylko ze link dziala dobrze w Firefoksie, a w IE cos nie bardzo (wyskakuje mapa, zamiast zdjecia satelitarnego)
 
 
Maciej
(piszac na priv _TOWYTNIJ_ z adresu e-mail)
 
"Już kuferek stoi zrychtowany,
już tam stoi na stole…
Wynie¶ mi go, moja najmilejsza,
wynie¶ mi go na kolej."
 
From: Leschek Jeschke <webm@ster.|eschek.minus.jeschke.de>
Newsgroups: pl.misc.kolej
Subject: Re: [pyt]Zachem Bydgoszcz
Date: Tue, 25 Jul 2006 16:29:34 +0200
 
Kliknij na "Satellite" w prawym, gornym rogu.
 
      Leschek Jeschke
         http://bahn.info.ms
         http://kolej-na-netykiete.pl.tc
      (warzywa zwolnione od czytania i stosowania)
 
 
From: "Marcin Czapnik" <mczapnik7NOSPAM@o2.pl>
Newsgroups: pl.misc.kolej
Subject: Re: [pyt]Zachem Bydgoszcz
Date: Tue, 25 Jul 2006 23:58:49 +0200
 
Linka dawałem już w pierwszym poście, ale dzięki :-)
 
pozdr
MC
www.twg.prv.pl
 
From: Krzysztof Zietara <tarhim@studio.net.pl>
Newsgroups: pl.misc.kolej
Subject: Re: [pyt]Zachem Bydgoszcz
Date: 23 Jul 2006 12:14:40 GMT
 
Noo, poniekąd. Znaczy tam jest Zachem, który robi różne organiczne tworzywa sztuczne, Nitrochem który też robi różne takie organiczne inne rzeczy, kupa spółek i spółeczek dookoła tego, EC II oraz bunkry w lesie z czego część nie ruszana od wojny w ogóle, a po tym wszystkim chodzi straż przemysłowa i plątanie się po terenie bez zezwoleń nie jest najlepszym pomysłem.
 
I widać mało który focista ma takie wchody żeby dostać zezwolenie a jeżeli ma to się nie chwali efektami. Widziałem do tej pory tylko jeden (1) fotoreportaż ze środka, a i ten dotyczył bunkrów i zabudowy bardziej.
 
Tarhimdugurth
—-[Krzysztof Ziętara]—————-[JID: tarhim at hell dot pl]——
                  Crime wouldn't pay if the government ran it.
 
 
From: "Marcin Czapnik" <mczapnik7NOSPAM@o2.pl>
Newsgroups: pl.misc.kolej
Subject: Re: [pyt]Zachem Bydgoszcz
Date: Sun, 23 Jul 2006 14:54:46 +0200
 
Na pewno ten: http://www.odkrywca-online.pl/galerie.php?nazwa=bydgoszcz Z akcentów kolejowych jest tam tylko jakaś ładownia. Szkoda, że sprawa wejścia tam to taka porażka :( Tylko Google Earth, które narobiły mi takiego apetytu na te tereny, są niezawodne ;-)
 
pozdr
MC
www.twg.prv.pl
 
 
From: "=?ISO-8859-2?Q?Jacek_Tala=B6ka?=" <jatal@WYTNIJ.gazeta.pl>
Newsgroups: pl.misc.kolej
Subject: Re: [pyt]Zachem Bydgoszcz
Date: Sun, 23 Jul 2006 14:40:00 +0000 (UTC)
 
Pewnie niedługo da się tam wejść.
Miasto myśli o utworzeniu trasy turystycznej. Zachem bardzo chętnie pozbył się lasów (są już miejskie). Leśnicy cieszą się, że będą mogli rozpocząć walkę z chorobami i szkodnikami, w tej niedostępnej dotychczas dla nich, leśnej enklawie. Otwartych ma zostać 400 hektarów lasu, więc zanosi się na łatwiejszy dostęp także do infrastruktury kolejowej.
 
Więcej: www.pomorska.pl, szukaj -> Zachem.
Pozdrawiam.
Jatal.
 
From: Krzysztof Zietara <tarhim@studio.net.pl>
Newsgroups: pl.misc.kolej
Subject: Re: [pyt]Zachem Bydgoszcz
Date: 24 Jul 2006 20:57:37 GMT
 
Podziemna trasa podziemną trasą, a bocznice bocznicami. Chociaż metodą małych kroków…
 
> Zachem bardzo chętnie pozbył
> się lasów (są już miejskie).
 
Wszystkich się nie pozbędzie z tego prostego powodu że ma je niejako "w środku". Tych gdzie ma instalacje nie odda :)
 
> Leśnicy cieszą się, że będą mogli rozpocząć
> walkę z chorobami i szkodnikami, w tej niedostępnej dotychczas dla nich,
> leśnej enklawie.
 
Zachem ma własnych leśników :)
 
Tarhimdugurth
—-[Krzysztof Ziętara]—————-[0.52336448598131 sjRRW]———-
                  I am Lancelot of Borg. Resistance is feudal.
 
Date: Mon, 24 Jul 2006 23:18:18 +0200
From: stachu <sp@hot.pl>
User-Agent: Thunderbird 1.5.0.4 (Windows/20060516)
MIME-Version: 1.0
Newsgroups: pl.misc.kolej
 
Tak jak i większość innych tego typu zakładów. W jednym z nich leśnicy 'od zawsze' podlegali jednocześnie pod określone nadleśnictwa i byli tylko częściowo zależni od administracji zakładowej. Za wszystkie szkody wyrządzone w lasach, nawet tych na terenie gdzie istniały instalacje do produkcji 'specjalnych' preparatów obciążano ZChem. ;)
 
spp
 
 
From: "=?ISO-8859-2?Q?Jacek_Tala=B6ka?=" <jatal@WYTNIJ.gazeta.pl>
Newsgroups: pl.misc.kolej
Subject: Re: [pyt]Zachem Bydgoszcz
Date: Tue, 25 Jul 2006 16:10:36 +0000 (UTC)
 
stachu <sp@hot.pl> napisał(a):
 
> Nie oznacza to jednak swobody w spacerowaniu po nich :)
 
Na to jeszcze przyjdzie poczekać, aż do przebudowy ogrodzenia. Tam gdzie będą nasadzenia, to pewnie będzie zakaz wstępu. Ale raczej będzie to zakaz według ogólnych zasad stosowanych w lasach. Nie wyobrażam sobie, by utrzymywano ochroniarzy do pilnowania lasu.
 
zresztą cyt.
     Spacerkiem po szlaku?
     – Jak tylko "Zachem" zdemontuje stare ogrodzenie, wstęp do lasu będzie całkowicie swobodny – zapowiada Przemysław Jurek, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Bydgoszcz. – Niewykluczone że powstanie tam sieć szlaków turystycznych. "Wyspy" z budynkami  400-hektarowy obszar "pocięty" jest kilometrami dróg. Na tym terenie znajduje się też szereg opustoszałych budynków, które, ze względu na bezpieczeństwo, zostaną ogrodzone… – tłumaczy Przemysław Jurek.
[gazeta Pomorska]
 
> > Zachem ma własnych leśników :)
> Tak jak i większość innych tego typu zakładów. W jednym z nich leśnicy
> 'od zawsze' podlegali jednocześnie pod określone nadleśnictwa i byli
> tylko częściowo zależni od administracji zakładowej.
> Za wszystkie szkody wyrządzone w lasach, nawet tych na terenie gdzie
> istniały instalacje do produkcji 'specjalnych' preparatów obciążano
> ZChem. ;)
 
Ale, jak piszesz, nie byli całkowicie niezależni od firmy. Tym samym nie mogli narzucić firmie ochrony środowiska jako priorytetu jej działania. A obciążanie karami nie przekładało się na kondycję lasu.
 
Pozdrawiam.
Jatal.
 
From: spp <spp@op.pl>
Newsgroups: pl.misc.kolej
Subject: Re: [pyt]Zachem Bydgoszcz
Date: Tue, 25 Jul 2006 19:27:39 +0200
 
Jacek Tala¶ka napisał(a):
 
 
Wspomniana sytuacja dotyczyła innego Zakładu Chemicznego, z południa Polski. Pracownicy strasznie narzekali na przydzielonych im leśników (bodajże 2 etaty + pomieszczenie i telefon na terenie Zakładu), gdyż ci uważnie patrzyli wszystkim na ręce a próby usunięcia czy przycięcia jakiegokolwiek drzewa wymagały specjalnych uzgodnień. Akurat w tym przypadku ich zależność od ZCh była niewielka.
 
Co do odszkodowań to już inna historia. To były jednak zupełnie inne czasy i czy szkoda wystąpiła na terenie ZChem czy poza nimi to i tak sprawa była utajniana i wyciszana, a już szczególnie w odniesieniu do Zakładów z wydziałami produkcji specjalnej :( . Masz rację, pisząc od niewielkim wpływie tych kar na kondycję finansową Zakładów, dopiero dzisiaj mamy instrumenty, które za lekkomyślność mogą doprowadzić do poważnych problemów nawet duże
firmy (vide pożar Puszczy Noteckiej i kara wymierzona PKP, żeby nikt nie mówił że to NTG ;) ).
 
Pozdrawiam
spp
 
 
From: "=?ISO-8859-2?Q?Jacek_Tala=B6ka?=" <jatal@WYTNIJ.gazeta.pl>
Newsgroups: pl.misc.kolej
Subject: Re: [pyt]Zachem Bydgoszcz
Date: Mon, 24 Jul 2006 23:01:23 +0000 (UTC)
 
Krzysztof Zietara <tarhim@studio.net.pl> napisał(a):
 
> Podziemna trasa podziemn± trasą, a bocznice bocznicami. Chociaż metodą
> małych kroków…
> > Zachem bardzo chętnie pozbył się lasów (są już miejskie).
> Wszystkich się nie pozbędzie z tego prostego powodu że ma je niejako "w
> środku". Tych gdzie ma instalacje nie odda :)
 
Zgadza się. Ale zamiast jednego wielkiego ogrodzenia, będzie szereg mniejszych. A między nimi będzie dostępna jakaś część lasu, w której znajdą się bocznice. Na pewno końcowe odcinki niektórych bocznic nadal będą niedostępne, ale część 'rozdzielcza' od stacji pewnie już tak. Przypominam, że Miasto przejęto tylko 400 ha, który był zbędny 'Zachemowi'. Teraz przekazuje je Lasom Państwowym.
 
> > Leśnicy cieszą się, że będą mogli rozpocząć
> > walkę z chorobami i szkodnikami, w tej niedostępnej dotychczas dla nich,
> > leśnej enklawie.
> Zachem ma własnych leśników :)
 
Ale dla firmy szczególnie w minionych czasach raczej najważniejsza była produkcja, a dopiero później przyroda. Zresztą czy nie było czasem tak, że las ważniejszy był bardziej z powodu maskowania instalacji niż przyrody?
 
Nie pamiętam teraz źródła, ale zapewne była to lokalna gazeta. Tam leśnicy z LP skarżyli się na stan lasu na terenie Zachemu. Jako najważniejsze zamierzenia na przejętym terenie planują przede wszystkim zalesianie. Gdyż obecny drzewostan, także z powodu rodzaju produkcji, który silnie obciążał środowisko, jest bardzo słaby. Tym samym jest mało odporny na choroby i szkodniki. A one roznoszą się po okolicznych lasach LP.
 
Nie mnie oceniać który leśnik ma rację, ale oglądając teren na Google Maps jestem skłonny uznać, że teren jest bardzo zdegradowany biologicznie. Również opóźnienie w otwarciu trasy, tłumaczy się koniecznością zbadania stopnia skażenia terenu.
 
Pozdrawiam.
Jatal.
 
From: " Seba" <sma1@WYTNIJ.gazeta.pl>
Newsgroups: pl.misc.kolej
Subject: Re: [pyt]Zachem Bydgoszcz
Date: Tue, 25 Jul 2006 17:47:03 +0000 (UTC)
 
Marcin Czapnik <mczapnik7NOSPAM@o2.pl> napisał(a):
 
> Czy ktoś ma zdjęcia z Zakładów Chemicznych Zachem w Bydgoszczy? W Googlach
> widać, że mają tam rozbudowany i bardzo ciekawy układ torowy. (jak choćby to
> "drzewko" w lesie ;-) : http://tinyurl.com/eayry). Zapewne posiadają też
> własny tabor? Milczą Google, milcz± WRP i TWB, czyżby była to swoista strefa
> 51 owiana tajemnicami? ;-)
 
Organika-Zachem od zawsze była owiana lekko tajemnicą. Kiedyś mówili, że jakby tam bomba spadła, to pół Bydgoszczy wyleciałoby w powietrze, w podziemiach są hale produkcyjne amunicji. Ostatnio część infrastruktury Zachemu miała zostać przekształcona w stację przeładunkową w związku z budową fabryk Sharpa i Oriona w Ostaszewie k.Torunia. Do Zachemu z portów kontenery z Japoni miałyby być przewożony koleją,a stamtąd tirami do fabryki.

Wpisy powiązane tematycznie: