Co to Usenet?

Usenet to sieć użytkownikówUsenet to USEr NETwork czyli sieć użytkowników. To cały system grup dyskusyjnych, z których możemy korzystać. Wiadomości są przechowywane na serwerach i użytkownik, który jest zainteresowany przeczytaniem wiadomości musi ją ściągnąć za pomocą czytnika newsów. Publikacja newsów następuje podobnie tylko w drugą stronę – od czytnika newsów na komputerze użytkownika do serwera grup dyskusyjnych.

Podstawowe cechy Usenetu to:

-powszechność,

-hierarchia grup dyskusyjnych,

-własność publiczna usługi,

-architektura klient-serwer.

O ile grupy dyskusyjne są własnością publiczną to utrzymanie serwerów grup dyskusyjnych jest inna rzeczą. Aby zapewnić odpowiednia retencję i kompletność grup dyskusyjnych należy inwestować w centra danych, gdzie mogą być przechowywane niezliczone dane tekstowe i dane binarne. I to zadanie wzięły na siebie firmy sprzedając następnie usługę dostępu do Usenetu.

W dalszym ciągu wiele serwerów jest darmowych szczególnie tych z danymi tekstowymi. W przypadku binariów, a więc plików muzycznych, filmów, programów i innych sprawa dostępu nie jest taka jasna i wymaga albo korzystania z darmowych serwerów o niskiej przepustowości, można tez korzystać z długich okresów testowych – są takie oferty albo zapłacić za usługę. Wtedy w wielu przypadkach można otrzymać nawet darmowy czytnik grup dyskusyjnych – tekstowych i binarnych. Pozostają tez testowe serwery IPv6 ale o tym innym razem.

Wpisy powiązane tematycznie: