Perfect 10 pozywa Giganews za naruszanie praw autorskich

Firma medialna Perfect 10 oferująca zdjęcia nagich kobiet o naturalnej urodzie, filmy oraz prowadząca portal radkowy po nieudanych procesach z Megaupload i Rapidshare pozwała Giganews – jednego z największych providerów Usenetu.

Perfect 10 określa  Giganews i grupy dyskusyjne mianem magazynów zawierających materiały objęte prawem autorskim o wartości miliardów dolarów włączając w to filmy, piosenki, zdjęcia i programy komputerowe.

Giganews jest oskarżany o łamanie praw autorskich i pomocnictwo w łamaniu tych praw przez innych w tym sprzedaży nielegalnych treści do firm działających pod skrzydłami Giganews takich jak: usenet.net, powerusenet.com, rhinonewsgroups.com.

Według Perfect 10 aktywność w Usenecie daje możliwość kopiowania i rozpowszechniania materiałów naruszających prawo.

Giganews pozwany jest za kopiowanie, rozpowszechnianie, publikację i sprzedawanie ponad 165 000 zdjęć należących do Perfect 10 i chronionymi prawami autorskimi oraz około 15 000 zdjęć chronionych prawami autorskimi i znajdującymi się na stronach internetowych.

Perfect 10 powołuje się na to, że w 2009 roku wysłała do Gganews informację o tym, że w Usenecie znajduje się 800 zdjęć oznaczonych prawami autorskimi Perfect 10 żądając ich usunięcia. Giganews miało odpisać, że nie może znaleźć wspomnianych zdjęć na podstawie przesłanego opisu więc jest zmuszone odrzucić żądanie.

Z tego co wiem Giganews bardzo uważnie działa w oparciu o DMCA i na wniosek zawierający szczegółowe informacje dotyczące naruszenia własności intelektualnej usuwa takie treści z systemu grup dyskusyjnych. Po nieudanych procesach z Megaupload i Rapidshare, a wcześniej nawet z Google i Microsoftem pozew Perfect 10 ma nikłe szanse powodzenia. Należy jednak traktować tę sprawę bardzo poważnie, bo i kwota nie jest niska.

Perfect 10 żąda co najmniej 25 mln dolarów za wyszczególnione naruszenia praw autorskich.

Jak do tej pory Usenet ze względu na swoją historię traktowany był łaskawie i nie znajdował się na celowniku tak jak np. RapidShare. Zobaczymy jaki będzie efekt batalii Perfect 10 przeciwko Giganews.
 

Wpisy powiązane tematycznie: