Usenet za darmo

Postanowiłem, że dla tych, którzy chcą popróbować sieci Usenet będę wyszukiwał od czasu do czasu darmowe serwery Usenet. Będę zwracał uwagę przede wszystkim na serwery, które dają dostęp do grup binarnych a w szczególności do grupy alt. binaries.

Nie można oczekiwać cudów od takich serwerów. Dane na takich serwerach mogą być niekompletne. Darmowe serwery Usenetu mają krótki czas retencji danych binarnych. Nie znajdziemy więc filmów czy muzyki, które ktoś wysłał np. 100 dni temu. Trzeba ograniczyć apetyt do 10-16 dni.

Dodatkowo często narzucane jest ograniczenie pasma i ograniczenie w liczbie równoczesnych połączeń. To bardzo wpływa na szybkość ściągania danych binarnych. Jako ciekawostkę podam, że niektóre darmowe serwery udostępniają połączenie SSL na porcie 443 oprócz standardowego połączenia na porcie 119.

Pamiętajmy, że mamy alternatywę do darmowych serwerów. Są to serwery Premium, które możemy przetestować korzystając z okresu testowego TRIAL. Jeśli będziemy zadowoleni, możemy korzystać z takiego serwera już odpłatnie.

Przetestowane darmowe serwery Usenet:

1. Serwer: news.just4today.net

Serwer wymaga autentykacji. Codziennie zmieniają się dane dotyczące użytkownika i hasła.

Username: znajdziesz na stronie just4today
Password: znajdziesz na stronie podanej powyżej
Port: 119
Liczba równoczesnych połączeń: 2
SSL: nie
Retencja danych: >10 dni
Przetestowany transfer utrzymuje się zwykle w przedziale ~250-300 kB/s na jedno połączenie. Łączny transfer może wynieść nawet ponad 600 kB/s. Oczywiście wynik może się różnić w zależności od łącza do internetu.

2. Serwer: public.teranews.com

Nie jest wymagana autentykacja.

Username: nie jest wymagany
Password: nie jest wymagane
Porty: 119, 443
Liczba równoczesnych połączeń: brak danych
SSL: tak
Retencja danych: > 16 dni
Połączenie z serwerem jest limitowane. Możliwe są następujące ograniczenia: 128kBit/s i 500 równoczesnych użytkowników. Ja nie miałem problemów i mimo możliwych ograniczeń uzyskałem transfer ~50kB/s przy jednym połączeniu. Serwer jest znacznie wolniejszy od serwera just4today.